Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 19:36

Przyspiesz produkcję i przenieś ją na poziom wyżej

Dawniej ręczne wytwarzanie przedmiotów uchodziło za synonim najwyższej jakości i gwarancję najlepszych rezultatów. Dziś, w dobie seryjnej produkcji z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, najwyższa precyzja i dokładność to domena robotów i automatów do obróbki, sterowanych komputerowo.
  • 25.11.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Przyspiesz produkcję i przenieś ją na poziom wyżej

Co potrafią maszyny CNC?

Mechaniczne ramię sterowane mikroprocesorem nie będzie mieć duszy artysty, stąd w wytworzonych w ten sposób produktach próżno szukać indywidualnego charakteru. Ale jeśli priorytetem nie są kryteria artystyczne, a jakościowe, to wyspecjalizowane maszyny CNC nie mają sobie równych. Skrót CNC to termin z języka angielskiego, oznaczający numeryczne sterowanie przy użyciu komputera. Urządzenia wykonawcze są programowane do wykonywania określonych czynności – i to często bardzo złożonych, skomplikowanych procesów, w których zachodzi potrzeba definiowania wielu zmiennych. Już dawno minęły czasy, gdy maszyny były stosowane do wykonywania jednej, prostej czynności – np. cięcia.

Automatyczna cela

Dziś, poza małymi jednostkami CNC do prostych zastosowań, powszechnie wykorzystuje się całe centra robotyczne, lub zrobotyzowane cele, mogące wykonać szereg następujących po sobie operacji – od zgrubnego obrabiania surowego materiału po finalne wykończenie powierzchni detali. Maszyny CNC tego typu produkuje się z myślą o konkretnych zadaniach. Są np. urządzenia wykorzystywane w branży automotive do produkcji bloków silników. Maszyny CNC mogą też szlifować, ciąć czy polerować elementy metalowe będące podzespołami innych maszyn i urządzeń.

Skrojone na miarę

Komputerowo sterowana obróbka pozwala na konstruowanie zestawów maszyn, wykonujących konkretne zadania. Tworzy się w ten sposób system zrobotyzowany, pozwalający przyspieszyć produkcję poprzez eliminację czynności wykonywanych ręcznie. Takie urządzenie posiada m.in. system automatyczne załadunku i rozładunku obrabianego elementu. Maszyny CNC wykorzystuje się w taki sposób np. do produkcji ubrań. Dziś nikt już nie używa nożyc krawieckich do wycinania odpowiednich wykrojników. Szybciej, lepiej i taniej zrobi to maszyna, a komputer obliczy, jak ustawić tkaninę tak, aby zminimalizować ilość odpadów.

Z tego względu, choć inwestycja w nowoczesne roboty produkcyjne pociąga za sobą spore koszty, w ostatecznym rozrachunku firma może w ten sposób wiele zaoszczędzić – minimalizując straty, zwiększając tempo produkcji i podnosząc jakość finalnych produktów.

--- Artykuł sponsorowany ---