Wernisaż „Konsumpcja, wiedza, bezpieczeństwo” w BWA

  • 10.03.2019, 07:52
Wernisaż „Konsumpcja, wiedza, bezpieczeństwo” w BWA
Już od 15 marca (piątek) o godzinie 17:00 w Galerii BWA w Jeleniej Górze będziemy mogli oglądać wystawę Marcina Berdyszaka „Konsumpcja, wiedza, bezpieczeństwo”.

             Pokazane prace mają nawiązywać do trzech podstawowych pojęć, które wiążą się z egzystencją człowieka we współczesnym świecie. Konsumpcja jest zjawiskiem totalnym i zostanie ukazane w odniesieniu realizacji interaktywnej „praktyki codzienne w czasach konsumpcji”, która nawiązuje do ogólnie pojmowanego nadmiaru i związanych z nim emocji. Wiedza zostanie ukazana w realizacji „ślepy traf”. Jej przedpremierowy pokaz będzie mieć miejsce 15 marca w BWA. Wiedza, która jest traktowana jako wyrocznia będzie bazą całej instalacji. Zadaje pytanie czy nie jest chwiejnym jak i trudno dostępnym gruntem.

            Bezpieczeństwo będące kluczowym zagadnieniem w bieżących poczynaniach społeczeństwa jest zawarte w instalacji „pancerze wymuszające”. Ma zmusić do refleksji, że każde zabezpieczenie czy pancerz wymaga od naszej psychiki i ciała konkretnych zachowań, poz. Bezpieczeństwo często wprowadza również pewne ograniczenia, które poprzez lekturę, modlitwę czy inne  sytuacje jesteśmy narażeni. Prace prezentowane na wystawie mają stawiać nam pytania, na które nie znajdujemy jednoznacznych odpowiedzi, a odnoszą się do elementarnych zjawisk kulturowych oraz ich oddziaływań na człowieka czyli konsumpcja, wiedza czy bezpieczeństwo.

Marcin Berdyszak – urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby. W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016. Członek Stowarzyszenia Artystyczno – Edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą.

 

Źródło: BWA

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji DAMI Jelenia Góra z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 4 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe