Prezydenci z Dolny Śląsk Wspólna Sprawa atakują, Marszałek odpowiada

  • 23.12.2021, 15:17 (aktualizacja 23.12.2021, 16:16)
Prezydenci z Dolny Śląsk Wspólna Sprawa atakują, Marszałek odpowiada TV Dami
21 grudnia opublikowany został list otwarty Prezydentów Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry z ugrupowania Dolny Śląsk Wspólna Sprawa ws. działań Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz podziału Funduszy Europejskich.

Prezydenci wezwali Marszałka m.in. do ratowania spójności Dolnego Śląska i zniwelowania dysproporcji pomiędzy bogatą północą, a biedniejszym południem. Ponadto sygnatariusze listu zaapelowali o przyznanie przynajmniej 500 mln zł na ZIT-y na lata 2021-2027, wdrożenie skutecznej polityki antysmogowej oraz wsparcie inwestycji na terenie Wrocławskiego Obszaru Metropolitarnego.

Dzisiaj (23.12.) pojawiła się odpowiedź Marszałka Cezarego Przybylskiego. Ubolewa, że działanie prezydentów to „skrywane za parawanem samorządności, partyjne zaangażowanie w budowanie niezrozumiałego dla mieszkańców Dolnego Śląska konfliktu”. Zwrócił uwagę, że ich oczekiwania są sprzeczne. Z jednej strony autorzy listu chcą wsparcia dla biedniejszego południa, a z drugiej strony oczekują pieniędzy dla wrocławskiej metropolii. Co do ZIT-ów Marszałek zaznaczył, że dzięki dialogowi z wszystkimi jednostkami samorządu województwa realizowanych będzie 7 instrumentów terytorialnych, które swoim zasięgiem mają pokryć obszar całego naszego regionu. W kontekście poprawy jakości powietrza, Marszałek Cezary Przybylski przypomniał, że w ostatnich latach przeznaczone zostały na ten cel 2 mld zł.  Na koniec zaznaczył, że jest otwarty na dialog i współpracę, jednak nie pod dyktando trzech miast, bo Dolny Śląsk to także inne gminy oraz powiaty.

Do listu prezydentów z ugrupowania Dolny Śląsk Wspólna Sprawa odniósł się dzisiaj także Konwent Wójtów i Burmistrzów Gmin Subregionu Wrocławskiego. Jego zarząd nie zgodził się z argumentacją listu trzech prezydentów podkreślając, że rozwój musi dawać równe szanse wszystkim, nie tylko miastom prezydenckim. Poniżej publikujemy wszystkie wspomniane dokumenty. 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji DAMI Jelenia Góra z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 4 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe