Koncert symfoniczny - "Odkrycia"

  • 14.07.2021, 07:54 (aktualizacja 14.07.2021, 07:59)
  • Źródło: filharmonia.jgora.pl
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sierpniowy Koncert Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze nieprzypadkowo nosi tytuł Odkrycia. Tego wieczoru na naszej estradzie zabrzmią trzy odmienne tematycznie i stylistycznie kompozycje, jednak ich wspólnym mianownikiem jest właśnie to jedno słowo - odkrycia. Postaci Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego patrioty i męża stanu nie trzeba przedstawiać. Jak nikt na całym świecie promował sprawę polską łącząc umiejętności dyplomatyczne z muzyką. Ciekawostką jest, że jego Suita G – dur na orkiestrę smyczkową w dalszym ciągu pozostaje niemal nieznana. Niedokończone przez autora dzieło wydano dopiero w roku 1997. III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka powstała po tym, jak Felix Mendelssohn-Bartholdy odkrył piękno wrażeń, które chłonął podczas swej podróży po Szkocji w roku 1829. Dojrzewające długo dzieło stało się dźwiękową opowieścią i swoistymi zapiskami wspomnienie autora. Interesującym dopełnieniem całości koncertu będzie współczesne odkrycie, światowe prawykonanie kompozycji przygotowanej na zamówienie naszej Filharmonii przez artystkę światowego formatu, polską kompozytorkę – Joannę Bruzdowicz. Światowe prawykonanie Rapsodii na dwa flety i orkiestrę symfoniczną odkryjemy prowadzeni przez małżeński duet solistów - Agatę Kielar-Długosz i Łukasza Długosza.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: filharmonia.jgora.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji DAMI Jelenia Góra z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 4 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe