Rewolucja w zeznaniach podatkowych dla osób fizycznych

  • 19.02.2019, 07:12
Rewolucja w zeznaniach podatkowych dla osób fizycznych
Od 15 lutego na portalu podatki.gov.pl uruchomiona została nowa usługa „Twój e-PIT”. W ten sposób Urząd Skarbowy przygotowuje i udostępnia zeznania roczne podatników PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok. Wystarczy wejść, wpisać swoje dane, kwotę przychodu za 2017 rok, jedną z kwot przychodu za 2018 lub użyć profilu zaufanego. Usługa w pierwszych dniach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem podatników, co spowodowało przeciążenie serwerów. Teraz pracownicy fiskusa zapewniają, że wszystko wróciło do normy.

Usługa „Twój e-PIT” jest dostępna dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które składają zeznania podatkowe na formularzu PIT-37 oraz uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji) i wykazują je na druku PIT-38.

 

Co ważne dotyczy to podatników którzy rozliczają się indywidualnie, z małżonkiem lub samotnych rodziców wychowujących dzieci.

 

KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) wypełni PIT na podstawie informacji przekazanych przez płatników w deklaracji za rok ubiegły np. numer KRS organizacji pożytku publicznego, której przekazał procent podatku czy uldze na dzieci.

 

Logowanie do system nie jest obligatoryjne. Ale warto go odwiedzić oraz zaakceptować informacje w nim zawarte. Usługa ta umożliwia również aktualizację numeru rachunku osobistego zgłoszonego do US w wypadku nadpłaty. Aplikacja ta zapewnia nieograniczony dostęp do deklaracji oraz UPO (Urzędowe Potwierdzenia Odbioru) mającego za zadanie potwierdzenie złożenia PITu.

 

Zeznania są udostępnione podatnikom w formie indywidualnej formy opodatkowania. Jeżeli małżonkowie chcą rozliczać się wspólnie muszą zawnioskować na profilu „Twój e-PIT”. Trzeba zaznaczyć odpowiednią pozycję oraz podać PESEL lub NIP małżonka i dane pozwalające uwierzytelnienie w systemie. Po weryfikacji w profilu zostanie udostępnione właściwe zeznanie wraz z danymi współmałżonka.  

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji DAMI Jelenia Góra z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 4 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe