Radna Teresa Zembik przeprasza Marszałka Cezarego Przybylskiego

  • 29.01.2021, 16:55 (aktualizacja 29.01.2021, 17:18)
Radna Teresa Zembik przeprasza Marszałka Cezarego Przybylskiego źródło fotografii: fb Teresy Zembik
Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź radnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Teresy Zembik.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości postanowiła się odnieść pod naszym artykułem do ostatniego oświadczenia Marszałka Cezarego Przybylskiego. Na wstępie przeprosiła i wytłumaczyła, że jej wypowiedź nie wynikała ze złej woli, a przemyślenia opierała na posiadanej w danym momencie wiedzy. Mimo to nadal uważa, że podjęte działania wdrożenia statystycznego podziału województwa nastąpiły za późno, czego dowodem miałoby być pismo ministra, na które powołał się marszałek. Na koniec zadała pytanie: czy władze województwa podejmowały interwencję w tej sprawie 4-5 lat temu.

Cały wpis:

Marszałek

Cezary Przybylski

Dziękuję za wyjaśnienia. Szczególnie dziękuję za zamieszczenie stosownych dokumentów. Moja wypowiedź do mediów nie wynikała ze złej woli. Jeśli poczuł się Pan urażony to przepraszam. Moje przemyślenia i wypowiedzi wynikają z wiadomości na dany temat jakie w danym momencie posiadam. Nie napisałam, że w ogóle Pan nie wystąpił o taki podział. Napisałam, że na taki podział już jest za późno, co też wynika z odpowiedzi Pana Ministra Jerzego Kwiecińskiego, ponieważ Pana Pismo datowane jest na dzień 21 stycznia 2019 r. Przytoczył Pan wypowiedź Ministra: "(…) Proponowane przez Samorząd Województwa rozwiązanie nie sprzyjałoby procesowi tworzenia unijnych programów rozwojowych i nie wpłynęłoby na wysokość środków europejskich dla Dolnego Śląska w perspektywie finansowej 2021-2027". Z pisma zwrotnego Ministra Inwestycji i Rozwoju Pana Jerzego Kwiecińskiego wynika również, że procedura zmiany klasyfikacji NUTS jest procesem długotrwałym. Zmiany w klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych wchodzą w życie 1 stycznia w drugim roku po ich uchwaleniu. Po przyjęciu zmian państwo członkowskie zobowiązane jest do przekazania Komisji szeregów czasowych danych dla nowego podziału statystycznego w okresie dwóch lat od daty wprowadzenia zmiany w klasyfikacji NUTS. Można szacować, że cały proces rewizji klasyfikacji NUTS od projektu, poprzez konsultacje do akceptacji przez KE i wdrożenie może potrwać 4-5 lat. 

Abym mogła przy dokonaniu oceny kierować się faktami, a nie jedynie własnymi przemyśleniami zwracam się do Pana o odpowiedź na pytanie czy 4-5 lat temu było wystosowane pismo (analogiczne do wystosowanego przez Pana z dnia 21 stycznia 2019 r.) z prośbą o rozważenie propozycji zmiany w klasyfikacji NUTS dla województwa dolnośląskiego polegającej na wydzieleniu dwóch regionów statystycznych NUTS 2: regionu dolnośląskiego północnego (obejmującego jednostki NUTS 3: podregion wrocławski, legnicko-głogowski i miasto Wrocław) oraz regionu dolnośląskiego południowego (obejmującego jednostki NUTS 3: podregion wałbrzyski i jeleniogórski), co dałoby możliwość uzyskania większej puli środków w ramach Polityki Spójności po 2020 roku?

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Z wyrazami szacunku

Radna Teresa Zembik

Źródło wpisu: fb TV Dami Jelenia Góra

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji DAMI Jelenia Góra z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 4 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe